Informacje, News

Ratujmy książki zapomniane zniszczone

Ratujmy Książki

Ratujmy Książki od zapomnienia

Ratujmy książki zapomniane, zniszczone, używane. Czy można tego dokonać, wydaje się, że tak. Przechodząc na świat cyfrowy większość ludzi, zwłaszcza młodzież odrzuca tradycyjne książki i przesiada się na nowoczesne e-booki lub audiobooki. Cyfrowy świat pozwala na więcej możliwości nawet w tej kwestii. Ludzie mogą nosić ze sobą dużo więcej książek i mieć je zawsze przy sobie. Pozwala na to nowoczesny zapis treści do plików cyfrowych, które mogą być odczytywane w dowolnym urządzeniu.

Co z ciekawymi wydaniami, których nikt nie chce i z takimi tradycyjnymi wydawanymi systematycznie? Wszystkie te dzieła  można jeszcze uratować i nadać im nowego wyglądu. Należy zatem zadbać o każdą wydaną książkę lub czasopismo i ocalić od zapomnienia. Kolekcjonowanie takich dzieł i wysiłek autorów niejednego bestselera, może zasilić kolekcję i domową bibliotekę. Sprawa warta uwagi, gdyż kolekcjonowanie różnych odrzuconych przez „czas” egzemplarzy książek, może okazać się pozytywne. Po prostu dzieła wielkich i mniej znanych artystów nie będą już dosłownie wyrzucane na śmietnik. Ogromna masa takich książek jest obecnie ludziom nie potrzebna, pozbywają się ich. Książki zniszczone, nikomu nie potrzebne (może już przeczytane) trafiają do lamusa. Robiąc porządki, przeprowadzki lub inne przyczyny sprawiają, że ciekawe pozycje wydawnicze tracą właścicieli i lądują na uboczu. To już przeszłość.

Książki cyfrowo – na nowo

Można zaradzić takiej sytuacji i na pewno w najbliższej przyszłości te same książki w nowej odsłonie znajdą nowego właściciela. Świat cyfrowy pozwala na takie możliwości. Trudnym wysiłkiem wszystkie egzemplarze zostają przeniesione do e-booka, w nowej odsłonie dostają nowe życie. Aranżując na nowo ich oprawę, można stworzyć zastępcze okładki (których czasami brakuje), oddać wierny i rzeczywisty zapis treści – z papieru do pliku. Wydania papierowe przemienią się w cyfrowe pliki. Jest to duży nakład wytężonej i żmudnej pracy, ale warto. Nie należ dopuścić do zapomnienia o żadnym z tych literackich egzemplarzy.

Audiobooki niechciane i wyrzucane często noszą ślady dużej dewastacji. Bajki, książki, lektury, zniszczone z rysami na płycie znajdują swoje miejsce w koszu. Programy cyfrowe pozwalają na odtworzenie fragmentami tekstów lektora i zapisanie i na nowo na nowym nośniku. W ten sposób zapomniane i zniszczone audiobooki dostają nową odsłonę. Znów mogą posłużyć dzieciom dosłuchania bajek, słuchowiska zapisane na płycie oraz pełnowymiarowe książki poważnych autorów. Audiobook to najwygodniejsza forma czytania książek. Należy zadbać o nie jak najbardziej – niech służą innym.

Wkładając w to dużo żmudnej i ciężkiej pracy uzyskujemy takie dzieło do stanu użytkowego. Wybitne dzieła klasyków, wyszukane książki, bestselery mogą służyć do dalszej edukacji. Marzeniem jest, aby wszystkie książki były w takim stanie, żeby można było je swobodnie czytać lub słuchać. Wszystkie wydane dzieła artystyczne mają swoją ukrytą duszę, zarówno nowości jak i stare zapominane wydania. Każdy odrodzony egzemplarz znów może znajdzie nowego właściciela.

Tekst Demo, treść przykładowa: (tekst testowy przykładowy do budowania artykułu)

Powiązane Wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *